Ersilah Ruhsat Danışmanlık Hizmetleri

Silah taşıma ruhsatı başta olmak üzere silah bulundurma ruhsatı, yivsiz av tüfeği ruhsatı ve av bayisi kurulumu konusunda danışmanlık hizmet veriyoruz. Aynı zamanda av bayisi olarak hizmet vermekte ve avcılık sektörüne ürün tedarik etmekteyiz. Temel atış eğitimleri ve taktik atış eğitimleri vermekteyiz.

Ciro Üzerinden Silah Taşıma Ruhsatı 2024

Her yıl olduğu gibi 2024 yılı içerisinde şirket sahipleri ciro miktarı üzerinden silah taşıma ruhsatı başvurusu yapabilmektedir. Şirket sahipleri, şirket türüne göre özel olarak belirtilen şartları öncelikle sağlamalıdır.

Şirket sahipleri silah taşıma ruhsatı almak için hangi şartları sağlamalıdır?

Öncelikle şirket türüne göre yönetmelikte yazan özel şartlara uymalıdırlar. Bu şartlar ise ortaklık veya müdür olmaktır. Eğer bu iki şartı şirket türüne göre sağlıyorsanız ve 2024 yılı silah taşıma ciro miktarını karşılıyorsanız temel şartları sağlamış olursunuz.

6136 sayılı kanununda şirket sahipliği üzerinden silah taşıma ruhsatı almak neyi ifade eder?

Kanuni olarak şirket sahipliği için yönetmelikte 9. madde H bendi şu şekildedir:
"Yıllık satış tutarı (cirosu) veya yıllık vergi tutarı her yıl Bakanlıkça tespit edilecek miktara ulaşan kişilerle, gerçek kişi tacirler ve anonim şirketlerin yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin idare ve temsilinden sorumlu ortakları, tarım satış kooperatifleri ve tarım satış kooperatifleri birlikleri ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdür ve yardımcılarına" silah taşıma ruhsatı verilir.

Ciro üzerinden silah taşıma ruhsatı için neler gerekir?

Yukarıda belirtilmiş olan şartlara ek olarak silah taşıma ruhsatı almak isteyen kişinin sabıka kaydı olmaması gerekir. Sabıka kaydı var ise katalog suçlardan olmamalı ve 6136 sayılı kanuna muhalefet eden suçlar olmalalıdır. Bunun yanında üzerinde kısıtlamada bulunmaması gerekir. Burada kişiyi ilgilendiren son şart ise 21 yaşını doldurması gerekliliğidir.

Cirodan taşıma ruhsatı alma konusu mesleği kapsar mı?

Eğer şirket sahipliği üzerinden yani cirodan silah taşıma ruhsatı başvurusunda bulunuyorsanız şirketin faaliyet konusunun bir önemi bulunmamaktadır. Yani şirket ister tekstil üzerine olsun ister makine üretimi üzerine olsun faaliyet konusundan bağımsız ciro miktarı yani net satış tutarı ruhsat veren makam için yeterlidir.

Birden fazla şirketim var tek ciro üzerinden silah taşıma ruhsatı alabilirmiyim?

Bu konuda malesef ki birden fazla şirketin net satış tutarı birleştirlerek silah ruhsatı başvurusu yapılamıyor.

Ciro üzerinden silah taşıma ruhsatı işlemi için izlemem gereken yol nedir?

Öncelikle sizi uzun bir sürecin beklediğini bilmeniz gerekir. Dosyayı emniyete teslim ettikten sonra ruhsat veren makamın yoğunluk durumuna göre veya tahkikat yapacak birimlerin (yani şirkete teftiş için gelecek birimlerin) yoğunluğuna göre ortalama 2 veya 2 buçuk ay sürebilmektedir.

Dosya hazırlama aşamasında öncelikle durumunuzun incelenmesi yani silah taşıma ruhsatı alıp alamayacağınızın tespit edilmesi boşa zaman ve para kaybı yaşamamanız için önemlidir. Silah taşıma ruhsatı için herhangi bir engelinizin olmaması halinde sağlık raporu ile başlayabilirsiniz.

Sağlık raporu tercih edilen hastaneye göre 1 hafta git gel yapmanız gerekebilir. Bu konuda işinizi hızlandıracak hastaneleri tercih etmek gerekir.

Sağlık raporu alımı sonrası diğer belgelerin toparlanması ortalama 1 haftayı bulabilmektedir. Evrak listesinde birçok imzalı veya e onaylı belge olduğundan işlemleri her iki koldan yapmak çok daha iyi olacaktır.

Dosya tesliminden sonra eğer ruhsat almanıza bir engel yok ise ilgili makam imzalı olarak satın alma yetki belgesini verecek ve bu belge ile ister Makine kimya endüstri kurumundan isterseniz herhangi bir kişiden ruhsatlı silahı devir alınabilir. 

İşi hızlandıracak noktaların bilinmesi, doğru evrakların hazırlanması ve sürecin doğru birimlerle hızlandırılması için bizlerden profesyonel destek  alabilirsiniz. Siz işlerinize devam ederken ruhsat işleminiz prosedüre uygun olarak devam eder ve sonuçlandırılır.

Silah taşıma ruhsatı ve diğer hizmetlerimiz için sözleşmeli olarak işlemler yapılmakta olup herhangi bir mağduriyet durumuna karşı şirketinizi ve sizi güvence altına almaktayız. Diğer yazılarımızı aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.

DİĞER BLOGLAR

WHATSAPP ARA