Ersilah Ruhsat Danışmanlık Hizmetleri

Silah taşıma ruhsatı başta olmak üzere silah bulundurma ruhsatı, yivsiz av tüfeği ruhsatı ve av bayisi kurulumu konusunda danışmanlık hizmet veriyoruz. Aynı zamanda av bayisi olarak hizmet vermekte ve avcılık sektörüne ürün tedarik etmekteyiz. Temel atış eğitimleri ve taktik atış eğitimleri vermekteyiz.

Ciro Silah Taşıma Ruhsatı 2023 Yılı

Ciro Üzerinden Silah Taşıma Ruhsatı 2023 Yılı

2023 yılı şirket sahipleri için cirodan silah taşıma ruhsati ciro miktarı 45 milyon TL olarak açıklanmıştır. 

 

2023 yılına gireceğimiz şu günlerde bizlere en çok yöneltilen sorulardan bir tanesi olan bu konuyu açıklama gereği olmuştur. Öncelikle ciro silah taşıma ruhsatı neyi ifade eder bunu açıklayalım.

6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun yönetmeliğinde açıkça belirttiği şekilde şirket sahiplerinin cirosunun yeterli olması halinde devlet tarafından silah taşıma ruhsatı verilebileceğini belirten ilgili maddedir. 6136 sayılı kanun 9. madde H bendi olarak geçmektedir. İlgili yönetmelikten alıntısı aynen şu şekildedir:

"Yıllık satış tutarı (cirosu) veya yıllık vergi tutarı her yıl Bakanlıkça tespit edilecek miktara ulaşan kişilerle, gerçek kişi tacirler ve anonim şirketlerin yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin idare ve temsilinden sorumlu ortakları, tarım satış kooperatifleri ve tarım satış kooperatifleri birlikleri ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdür ve yardımcılarına"

Yönetmelikte açıkça belirtildiği şekli ile şahış şirketi sahipleri, limited şirket ortakları ile anonim şirketi yönetim kurulu üyeleri ciro üzerinden silah taşıma ruhsatı almaya hak kazanmaktadır.

Her meslek mensubu gibi bu grupta olanlarında yine kendi içinde özel durumları mevcuttur. Bu durumlara uyan kişiler ciro üzerinden silah taşıma ruhsatı alabilirler.

İçişleri bakanlığınca açıklanan ve her yıl artış oranı belirlenen bu rakamlara cirosu yetenler eğer üzerinde herhangi bir sabıkası yok ise ve vergi borcu belirli bir limitin altında olanlar ile katalog suçlardan davası bulunmayan kişiler ilgili makama silah taşıma ruhsatı için başvuru yapabilirler. Burada ki katalog suçlar emniyet kayıtlarına göre verilen ismi tabir eder.

Bakanlığın belirlediği 2023 yılı rakamı eğer net satış tutarınız yani ciro miktarınıza denk geliyor veya aşıyorsa başvuru hakkına sahip olursunuz. Burada yapılan en büyük yanlışlık ise içinde bulunan yılın ciro rakamlarına bakarak başvuru yapılmasıdır. 6136 9. madde H bendine başvuru yapacak kişilerin cirosu takip eden bir önceki yılın rakamını ifade etmektedir. Bu gibi durumlara düşüp yanlış başvuru yapıp zaman ve nakit kaybı yaşamamak için danışmanlık firmamıza başvuru yaparak hizmet alabilirsiniz.

Her şey uygunsa ve sağlık raporunu aldıysanız artık dosyanızı özenle hazırlayıp eksik evrak ve yanlış bilgi olmadan emniyete teslim edebilirsiniz. Evraklarda herhangi bir yanlışlık eksiklik olması durumunda o ana kadar ki yaptığınız ciro silah ruhsat başvurunuz sekteye uğrayabilir zaman ve nakit kaybı yaşayabilirsiniz. Sağlık raporu konusunda özellikle tek hekim değil silah taşıma ruhsatı sağlık raporu için "sağlık kurulu" raporu almalısınız.

Sağlık raporu alırken özellikle istanbul içinde hızlı hizmet veren, sorunsuz ve dikkatli inceleme yapan hastaneler tercih edilmelidir. Çünkü burada yapılan bir hata sizi 6 ay kadar beklemenize sebep olabilir. Bu durumda yatırdığınız silah ruhsat harçları ilgili yılı geçirmeniz halinde boşa gidebilir.

Ciro sahiplerinin silah taşıma ruhsatı işlemleri için dosya hazırlama ve başvuru süreci ortalama 1 ayı bulabilir. Başvuru yaptığınız emniyete göre sonuçlanma süresi de 1 aydan 2 aya kadar uzayabilir. Bu noktada seçilen evraklar ve işin ince detaylarını bilmeniz size çok hızlı götürebilir.

Şayet ince detaylar ve sonuçlandırma konusunda profesyonel destek almak isterseniz ersilah olarak size ciro silah taşıma ruhsatı konusunda yardımcı olabiliriz. Danışmanlık hizmeti alarak harcayacağınız vaktin yarı yarıya düşmesini sağlayabilir ve tüm süreci arkanıza yaslanarak prosedüre uygun olarak ilerleyişini seyredebilirsiniz.

Silah taşıma ruhsatı ve diğer hizmetlerimiz için sözleşmeli olarak işlemler yapılmakta olup herhangi bir mağduriyet durumuna karşı şirketinizi ve sizi güvence altına almaktayız.

DİĞER BLOGLAR

WHATSAPP ARA